Ziskejte penize za prijem emailu a SMS od ceske spolecnosti
Získejte peníze za příjem emailů a SMS od české společnosti.

 Pojeďte se vykoupat do Győru

Město Győr, ležící v severozápadním Maďarsku v blízkosti hranic se Slovenskem, je nazýváno městem řek. Protékají jím totiž rovnou tři – Dunaj, Rába a Rábca – a působivý starý střed města s barokními budovami leží přímo nad soutokem Ráby s Dunajem. Zde také stojí nejpozoruhodnější budovy. Tupá věž biskupského hradu zvaného Biskupský palác na Káptalan domb 5/a je viditelná již z dálky. Nejstaršími stavbami jsou Obytná věž z 13. stol. a kaple Dóczy z 15. stol. O románském kostelu naproti biskupskému paláci se dochovala zmínka již z 11. století a o 400 let později dal biskup Héderváry přistavět Ladislavovu kapli, ve které je uchována sbírka středověkého zlatotepectví a relikviář sv. Ladislava. Kombinace nádherných barokních staveb, úzkých uliček ve starém městě a pulzujících bulvárů na jeho okraji okouzlí snad každého turistu, každý si zde může vybrat přesně to, co mu vyhovuje, protože Győr je také městem zábavy a dobrého jídla a pití. V podvečer ulice a bulváry ožijí množstvím lidí, kteří vysedávají v restauracích a vinárnách, a když je teplo, tak na jejich zahrádkách, nebo jen tak posedávají na lavičkách, či korzují od jedné lákavé nabídky k druhé. Největší koncentrace možností zábavy je na severním břehu Dunaje, kde je spousta diskoték a nočních podniků a kde rozjařená mládež korzuje a hledá seznámení a povyražení. Vzhledem k příznivým cenovým relacím si tu český turista může dopřát to samé co doma, a ochutnávat nejen ohnivá maďarská vína, ale i výbornou maďarskou kuchyni. Další informace o městě a jeho okolí můžete najít např. na webových stránkách www.eng.gyortourism.hu.

Od podzimu 2004 má Győr novou významnou atrakci pro volný čas. Je jí místní aquapark, který byl vybudován na druhém břehu řeky Ráby hned naproti starému středu města. Nejde jen o obyčejný aquapark, protože jeho voda je termální, a má tak i léčivé účinky. Rozsáhlý areál zahrnuje většinu obvyklých atrakcí jako tobogany, perličky, bublinková lůžka, proudy vody různé intenzity a jeskyni s vlnami, ale i šestimetrový vodopád, který člověka téměř přibije k zemi, vodní odpočívárny a bazény s vodou teplou 37 0C, vodní bar s širokou nabídkou koktailů, kde hosté sedí na barových stoličkách ponořeni po pás ve vodě přímo v bazénu, nebo zvláštní saunovací sekci zvanou zahrádka se saunami. Nabízí také široké možnosti stravování v několika restauracích. Celodenní vstupné do aquaparku je 1600 HUF pro dospělého (100 HUF je přibližně 8 Kč) a 1000 HUF pro děti do 16 let, rodinné vstupné pro dva dospělé a jedno dítě stojí 3300 HUF, každé další dítě 600 HUF. Aquapark je otevřen každý den od 9 h. Spoustu dalších informací je možno nalézt na webových stránkách aquaparku www.gyortermal.hu.

Protože město Győr leží od slovenských hranic opravdu blízko, je z České republiky dostupnější než jiná maďarská města. Autem je to z Prahy cca 400 km a cesta zabere s přestávkami 5 – 6 hodin. Cesta vlakem je jednoduchá. Z Prahy je možné jet nočním rychlíkem Pannonia, který jede přímo přes Győr, kde je kolem sedmé hodiny ráno. Ti nejspořivější zvolí cestu „na sedačku“, ti méně spořiví si koupí lehátko do Bratislavy-Petržalky a zde si přejdou do vagonu k sezení, ti zbývající si koupí mezinárodní lehátko nebo lůžko až do Győru. Zpět lze použít např. R 944 z Győru v 13.56 h a po přestupu v Bratislavě EC 134 Vyšehrad, který do Prahy přijíždí v 19.55 h, a tudíž dává časovou rezervu na další přestupy jinam.

Sehnat ubytování v Győru není příliš velký problém, ve městě je spousta hotelů a penzionů různých cenových relací, napomoci vám může třeba slovenská webová stránka www.limba.sk, kde zjistíte možnosti ubytování a jejich ceny nejen v HUF, ale třeba i v eurech a českých a slovenských korunách, rezervaci lze pak provést přímo zde, nebo anglicky a německy na webových stránkách jednotlivých hotelů a možnost platby kartou při odjezdu z hotelu je většinou samozřejmostí.

--- najděte si jiné spojení ---  

 Publikováno: 09.07.2005
 Autor:

Zpět